אישור בטיחות מוסדות חינוך

אישור בטיחות מוסדות חינוך

חברת אילן זדה בע"מ מבצעת ועורכת מבדקי בטיחות במעונות יום, גני ילדים, פנימיות, בתי ספר, מבני תרבות ספורט וקייטנות.

הבדיקה בהתאם לדרישות משרד החינוך, משרד הכלכלה וכל גוף רגולטורי אחר.

הבדיקה נדרשת לצורך אישורי הפעלה לקייטנות, מחנות קיץ, תנועות נוער, בריכות שחייה וכל פעילות ילדים ונוער מוסדרת.

החברה מספקת הכוונה ויעוץ למוסדות חינוך טרם הקמת המוסד, ליווי ויעוץ בתהליך רישוי מול משרדי הממשלה והרשויות

שאלות נפוצות - אישור בטיחות מוסדות חינוך

הוצאת אישור בטיחות למוסד חינוכי היא חובה המוגדרת בחוק וכל מוסד חינוכי מחויב להוציא אישור בטיחות כזה עוד לפני שהוא מתחיל את פעילותו. אישור זה ניתן למוסד החינוכי בכפוף לכך שהמבנה נבנה ואובזר בכל המערכות הנדרשות על מנת להבטיח את שלומם של המשתמשים במבנה. האישור הוא כללי וכולל, אך הוא מבוסס על אישורים נקודתיים וספציפיים יותר. כך למשל, לצורך הוצאת האישור, יש להצטייד באישור בטיחות אש, אישור בטיחות מבנה, אישור בטיחות חשמל, אישור בטיחות מים וכן הלאה. כל אישור כזה ניתן על ידי הגורם המוסמך לכך בכל תחום ספציפי ולאחר שכל האישורים מצטברים ומאושרים, ניתן אישור בטיחות כללי למוסד החינוכי.

כחלק מהתהליך של הענקת אישור בטיחות יש לבצע שורה של בדיקות שעל בסיס הצלחתן יינתן האישור הסופי. מבדק בטיחות במוסדות חינוך הוא למעשה מהלך אחד כולל שבו נבחנים כל היבטי הבטיחות הנדרשים לקבלת אישור בטיחות כולל. בכלל זה כולל המבדק, בדיקה של מאפייני המבנה, תקינות החלונות, אביזרי בטיחות בדלתות, מעקות בטיחות בגרמי המדרגות, שלמות ותקינות של מערכות חשמל ותאורה, שלמות של מערכות מים, נוכחות ותקינות של מערכות בטיחות אש, שילוט בטיחות וכן הלאה. כל אלה צריכים להיבדק על ידי אנשי מקצוע שהוסמכו לכך על ידי הרשויות האחראיות. את המבדק הזה תוכלו לעשות בצורה פרגמנטית, כלומר להזמין אנשי מקצוע עצמאיים, כל אחד בתחומו, או שתוכלו להזמין גורם מקצועי אחד שמרכז עבורכם את כל אנשי המקצוע הנדרשים לכם בכדי לבצע את כל סוגי הבדיקות בצורה מרוכזת.

ובכן, על פי החוק מוסד חינוכי שלא אושר מבחינה בטיחותי, לא יכול לפתוח את שעריו ולא ניתן להשתמש במבנה שלו על מנת לקיים את ייעודו. לצורך העניין, אם נערך מבדק בטיחות בבית ספר יסודי כלשהו, ובית הספר נכשל במבדק, ייתכן כי יוצא צו לסגירת בית הספר עד לתיקון ליקויי הבטיחות שנמצאו. מן הסתם, לא על כל ליקוי בטיחות משביתים את פעילות המוסד החינוכי, אלא רק על סיכונים שיוצרים סיכון ברור ומיידי. יחד עם זאת, כל ליקוי בטיחות שנמצא במסגרת מבדק בטיחות חייב לקבל את ההתייחסות הנדרשת, לעבור תיקון מקצועי ולהוכיח שוב את תקינותו.
היעדר אישור בטיחות, הוא בראש ובראשונה גורם סיכון לבאים והמשתמשים במוסד החינוכי וזאת סיבה מספיק טובה להבטיח שיש לכם אישור תקף כזה בכל עת. מעבר לכך, המדובר בחובה חוקית שעליה אחראים מנהלי המוסד החינוכי ומנהלי התחזוקה של המבנה. לבסוף, כדאי לדעת שכל פוליסות הביטוח שרכשתם למבנה ולמשתמשים בו, לא תהיינה בתוקף ללא אישור בטיחות תקף. כל פוליסת ביטוח מותנה בכך שהפעילות במבנה היא חוקית לחלוטין, וללא אישור הבטיחות הנדרש, הרי שהפעילות מוגדרת כבלתי חוקית ולכן גם הפוליסה אינה תקפה.

כאשר אנו שולחים את הילדים שלנו לבית הספר, או כאשר אנו בעצמנו מגיעים לאוניברסיטה או לכל מוסד חינוכי אחר בו אנו רוכשים ידע, אנו מניחים שהמוסד מתנהל על פי כל הכללים והתקנים הנדרשים על מנת להבטיח את שלומנו. ריכוז של בני אדם בהיקפים גדולים במקום אחד, יכול לייצר לא מעט סיכונים בטיחותיים, גם לאור התנהלות לא אחראית מצד חלק מהאנשים וגם לאור העומס שמתקיים בתוך מרחב מוגבל. בדיוק מהסיבה הזאת, מחויבים כל מוסדות החינוך להפיק אישור בטיחות שמאשר את העובדה כי המבנה בטוח לשימוש הייעודי שלו, ובמקרה הזה פעילות חינוכית.

אילן זדה - הכתובת שלך לבטיחות