בטיחות באירועים המוניים

אישור בטיחות באירועים המוניים

בכל אירוע המוני מתוכנן, יש לבצע תכנון בטיחותי למניעת תאונות ופגיעות בנפש ובציוד.

כדי למנוע או להפחית את הסיכונים הנשקפים למשתתפים ולקהל באירוע המוני של עיריות, מוסדות, מפעלים וחברות שונות, יש לתכנן וליישם לכל אירוע מערכת ניהול בטיחות התקפה לאירוע ספציפי.

חברת אילן זדה בע"מ תהיה אחראית על:

  • השגת האישורים הבטיחותיים של המערכות והמתקנים.
  • הגשת המלצות להנהלת האירוע על נקיטת צעדי בטיחות.
  • הגשת דו"ח בטיחותי לקיום האירוע לאישורם של רשויות הכיבוי, משטרה ורשות מקומית.
  • הפקה ויישום לקחים מאירועים דומים בארגון ומחוצה לו.
  • תכנון ובדיקת מתקנים ומערכות ופיקוח על הקמתם.

שאלות נפוצות - בטיחות באירועים המוניים

אירועים המוניים מתרחשים בכל יום בכל רחבי הארץ ואלו כוללים החל מחתונות וחגיגות בר מצווה באולמות וגני אירועים, דרך משחקי ספורט באצטדיונים ואולמות וכלה בקונצרטים, מופעים ואפילו הפגנות. הריכוז הגבוה של בני אדם בתא שטח מצומצם יוצר בעצמו שורה של סיכונים שיכולים להיות משמעותיים יותר או פחות בהתאם לסוג הפעילות המבוצעת באירוע, פרישת האנשים, מידת הסדר והארגון הטבעיים של האירוע, הסביבה הספציפית בה נערך האירוע, הסביבה המקיפה את אזור האירוע וכן הלאה. הנושא של בטיחות באירועים מקבל מענה בדרך כלל על ידי מארגני אירועים, אך ורק ברמה של כסת"ח, קרי רכישת פוליסת ביטוח שתכסה את מארגני האירוע במקרה של אירוע בטיחותי וכן ביצוע מהלכי בטיחות מרכזיים כמו נוכחות אמבולנס, כבאית ונציגות של כוחות המשטרה במקום. בפועל, בטיחות באירועים המוניים הוא נושא מעמיק הרבה יותר ומחויב על פי חוק.

ככלל, עצם ההתקהלות של בני אדם רבים בתא שטח קטן מהווה סיכון לכשעצמה. בסביבה כזאת, כל אירוע חריג יכול בקלות להתפתח לאסון וישנן אינספור דוגמאות של מקרים כאלה בהיסטוריה האנושית, החל מנהירה של בני אדם בכיוון מסוים תוך רמיסה של אנשים בדרך, דרך קטטות המוניות וכלה בקריסה או כשל מבנה שמוביל לפגיעה המונית בבני אדם. הנושא של בטיחות באירועים הוא נושא חשוב מאוד שמיועד להבטיח את בטיחות הבאים לאירוע בכל עת ובכל תנאי ולשם כך נדרשת הבטחת הבטיחות בכמה מישורים שונים ובכלל זה וידוא כי המבנה עצמו עומד בכל התקנים לנשיאת עומסי המשקל באירוע, כי המבנה הוא בעל אישור מהנדס, כי במבנה מותקנות כל מערכות הבטיחות הנדרשות בנושא של בטיחות אש וכי הוא בעל כל האישורים הנדרשים משירותי הכיבוי וההצלה בישראל וכי המבנה הוא בעל כל האישורים הנדרשים בנושא של נתיבי מילוט, יציאות חירום וכן הלאה.

בנוסף לכך, בטיחות באירועים המוניים דורשת פעולות בטיחות שונות גם בהיבט התפעולי ובכלל זה נוכחות של כוחות הצלה בהתאם להיקף האנשים הצפויים להגיע במקום (אמבולנס, כבאית, משטרה), סידורי בטיחות למניעת אירועי פח"ע, סידורי בטיחות בעורקי תחבורה סמוכים וכן הלאה. את כל אלה נדרשים מארגני האירוע להסדיר בהתאם לסביבה בה נערך האירוע, בהתאם לסוג הפעילות שמתקיימת באירוע ובהתאם למאפייני האירוע כולו.

הנושא של בטיחות באירועים ובטיחות בכלל הוא נושא שסביבו פועלים לא מעט אנשי מקצוע המתמחים ספציפית בתחום הבטיחות. יחד עם זאת, מומחים אלה מתמחים בדרך כלל בענפים ספציפיים כמו למשל בטיחות באתרי בנייה, בטיחות במפעלי תעשייה, בטיחות במבני ציבור וכן הלאה. לצד כל אלה, ישנם גם מומחי בטיחות המציעים שירותי הכנת תכנית בטיחות באירועים המוניים עם התמחות ספציפית בתחום זה. בניית תכנית הבטיחות מבוססת על שני מרכיבים מפתח: פעם אחת החוקים והתקנות החלים על אירועים המוניים בכל היבט אפשרי, לרבות היבטי בטיחות ופעם שנייה המתודולוגיות הנדרשות לפיתוח ויישום בשטח לצורך שמירה על הבטיחות באירוע. במילים אחרות, מומחי בטיחות באירועים בונים למעשה תכנית בטיחות כוללת, שמצד אחד עונה על כל דרישות החוק והתקנות בנושא ספציפי זה ובנושאי בטיחות בכלל, לרבות בטיחות אש, וכן כוללת מתודולוגיות ופרוצדורות לרבות מינוי אחראים, סביב ניהול מערכי הבטיחות באירוע וניהול כל היבטי הבטיחות גם בזמן שגרה (כלומר כאשר האירוע מתנהל בצורה מיטבית) וגם בשעת חירום, כאשר אחד או יותר מהסיכונים אכן מתממשים.

אילן זדה - הכתובת שלך לבטיחות