בטיחות בעבודה בגובה: חוקים, הדרכות וכל מה שצריך לדעת

עיקרי הדברים:

עבודה בגובה היא הגורם מספר אחת לתאונות עבודה קטלניות ולא צריך יותר מעיון יומיומי בעיתונות בכדי להבין זאת. עצם העלייה לגובה יוצרת שורה ארוכה של סיכונים גם לעובד עצמו וגם לסובבים אותו ומכאן החשיבות הרבה להתייחס לכל מרכיבי הבטיחות שאמורים להבטיח את בטיחותם של כלל האנשים הנמצאים בסביבה, החל בעובד בגובה עצמו וכלה בעובדים המסתובבים מתחת על פני הקרקע. אבל מה זה אומר בטיחות בעבודה בגובה? האם מספיק לצייד את העובד בציוד הבטיחות הנדרש? האם ישנן פעולות נוספות שיש לבצע? האם יש צורך לבנות ואיך בונים תכנית בטיחות לעבודות המבוצעות בגובה? על שאלות אלו ועוד, תוכלו למצוא את התשובות ממש כאן בשורות הבאות.

מה זה אומר בטיחות בעבודה בגובה?

נושא הבטיחות, במיוחד במקרים של עבודה בגובה, הוא נושא שאמור להיות די ברור ופשוט להבנה עבור כל אחד ויחד עם זאת, על פי מספר תאונות העבודה בכלל ותאונות העבודה בגובה בפרט, נראה כי קיים קושי של ממש להבין איך בדיוק יש לשמור על בטיחות העובדים באתרים בהם מבוצעת עבודה בגובה. ובכן, בכדי להבין את הנושא חשוב להגדיר שני שלבים בתהליך של בטיחות עבודה בגובה: פעם אחת, המטרה שלנו היא למנוע התרחשות של אירועי בטיחות מלכתחילה ופעם שניה, המטרה שלנו היא להתמודד עם אירועים כאלה אם וכאשר הם מתרחשים. המדובר בשתי תפיסות בטיחות נפרדות, אך כאלו שמשלימות את זה ובמה הדברים אמורים?

ובכן, אם ניקח למשל את המקרה של אתר בנייה, הרי שבאתר כזה מרבית העובדים יחוו את הסיכונים של עבודה בגובה. בכדי למזער את הסיכונים החלים עליהם, עלינו לבצע מספר פעולות בשלושה מישורים מרכזיים. פעם אחת, עלינו להקפיד על כך שכל האמצעים המשמשים את אותם עובדים בכדי לעבוד בגובה, ובכלל זה סולמות, פיגומים, חבלי סנפלינג, מנופים וכדומה, הם כולם בטוחים לשימוש במאה אחוז ועל פי כל התקנים והתקנות הרלוונטיים. פעם שנייה, עלינו להבטיח שתודעת הסיכון קיימת ונוכחת בקרב כלל העובדים בכל עת ופעם שלישית עלינו להבטיח כי לכל עובד ישנם את כל אמצעי הבטיחות הנדרשים לו על מנת להתמודד עם אירועים בטיחותיים, אם וכאשר אלו אכן מתרחשים. זאת אומרת, למזער את הסיכון באמצעות מניעת האירוע הבטיחותי ובאמצעות התמודדות נכונה עם אירוע בטיחותי. כעת נסביר איך עושים את זה.

בטיחות בעבודה

תכנית בטיחות

הדבר הראשון שצריך לבצע בכל מה שקשור לנושא של בטיחות עבודה בגובה הוא לבנות תכנית בטיחות בליווי והנחיה של מומחי בטיחות. תכנית זו בוחנת את כלל הסיכונים החלים על כלל העובדים ומגדירה למעשה את כל הפרוצדורות, השגרות, הכללים והאמצעים אותם יש ליישם על מנת להבטיח את בטיחות כלל העובדים. תכנית זו נבנית בדרך כלל כשלב עוקב לסקר סיכונים שבו מזוהים ומוגדרים כלל הסיכונים במקום. התכנית עצמה צריכה להיבנות על ידי מומחי בטיחות בעלי התמחות ספציפית בענף הכלכלי הנדרש. כך למשל, סקר סיכונים ותכנית בטיחות באתר בנייה צריכים להיבנות על ידי מומחי בטיחות המתמחים בענף הבנייה. במפעלי תעשייה יידרשו מומחי בטיחות המתמחים בענף התעשייה וכן הלאה. במסגרת התכנית צריכים להיות מוגדרים גם ממוני בטיחות ותהליכים המיועדים לממש את כל הצעדים הנדרשים וכל הפעולות הנדרשות ברמה יומיומית, שבועית, חודשית או שנתית על מנת להבטיח את בטיחות כלל העובדים.

ראו גם: אילן זדה – שירותי בטיחות בעבודה

הדרכות בטיחות ושילוט – תודעת בטיחות

נושא חשוב מאוד בתחום של בטיחות בעבודה בגובה הוא הנושא של שימור תודעת הבטיחות בקרב העובדים. למעשה, היעדר תודעת בטיחות הוא הגורם מספר אחד לתאונות עבודה בגובה ולא בכדי. עובדים המגיעים יום יום לעבודתם, מבצעים את עבודתם ברמת סיכון גבוהה וחוזרים כל יום שלמים ובריאים לביתם, יכולים בקלות לאבד את תודעת הבטיחות ולפתח תודעה של "לי זה לא יקרה". תודעה זו היא בדיוק התודעה שמביאה את העובדים לבצע פעולות ולהתנהג בצורה כזאת שמובילה לתאונות עבודה קשות. תאונה מתרחשת בין רגע וללא הכנה מוקדמת והדרך היחידה להימנע ממנה היא להשאיר אותה בכל עת בתודעת העובדים. את זה עושים באמצעות הדרכות בטיחות לעובדים ובאמצעות שילוט בטיחות בולט בכל שטחי האתר. הדרכות הבטיחות מיועדות כמובן להעניק לעובדים את הידע הנדרש להם על מנת לשמור על בטיחותם ועל בטיחות הסובבים אותם, אבל עוד יותר מכך בכדי לשמר אצלם את תודעת הבטיחות בכל עת. גם אם העובדים שלכם יודעים כבר הכל על בטיחות, חשוב מאוד להעביר להם הדרכות בטיחות מעת לעת בדיוק למטרה זאת. שילוט מהווה גם הוא כלי חשוב מאוד בשימור תודעת בטיחות ואת השילוט יש לפזר כמה שיותר אך לשמור על כך שהוא יישאר תמיד בולט ולעולם לא יהפוך לחלק מהנוף. דברים אלה צריכים להיכלל גם הם בתכנית הבטיחות ויש להקפיד על ביצועם בצורה מלאה ועקבית.

ציוד בטיחות עבודה בגובה

כאמור, ההתמודדות עם סיכוני העבודה בגובה מתחילה קודם כל במניעת הסיכוי להתממשות הסיכון ובהמשך לכך בהענקת הכלים הנדרשים לכל עובד על מנת למקסם את רמת הבטיחות בה הוא פועל. לשם כך יש לכלול בכל תכנית בטיחות שני דברים חשובים והם: ציוד בטיחות לגובה ובטיחות הציוד. בטיחות הציוד היא למעשה מדיניות של בדיקת כל הציוד המשמש את העובדים בגובה ובכלל זה פיגומים, סולמות, מנופים, מעקות וכל פריט אחר שמהווה כלי עזר לעובד לצורך עלייה לגובה ועבודה בגובה. כל אלה צריכים להיבנות, להיבדק ולהיות מתוחזקים על ידי אנשי מקצוע שהוסמכו במיוחד לשם כך ועל פי כל התקנות והתקנים הרלוונטיים. מעבר לכך, יש לצייד את כלל העובדים בכל אמצעי הבטיחות הדרושים להם ובכלל זה קסדות, כפפות עבודה, נעלי עבודה, משקפי מגן, רתמות בטיחות וחבלי עגינה, מעקות וכן הלאה. כל אלה הם מרכיבי מפתח בשמירה על הבטיחות של העובדים ושל הסובבים אותם באזור העבודה.

זה הכל או כלום ואין מה לעשות בנדון

העניין הוא שבכל הקשור לנושא של בטיחות בעבודה בגובה, התפיסה צריכה להיות תפיסה של הכל או כלום. זה שאתם מציידים כל עובד בקסדה וכפפות עבודה זה לא מספיק. זה שאתם עורכים הדרכת בטיחות לעבודה בגובה אחת לשנה זה לא מספיק. זה שאתם תולים שלט בטיחות אחד בכל קומה במבנה הנבנה זה לא מספיק. זה שאתם ממנים את אחד העובדים כאחראי בטיחות מבלי שיש לו בכלל את הפנאי או היכולת לפקח על נושא הבטיחות זה גם לא מספיק. נושא הבטיחות מחייב אתכם לתשומת לב מלאה ואתם צריכים להיות גם מוכנים להשקיע בו את כל המשאבים הנדרשים. בהיעדר התפיסה הכוללת של הכל או כלום, תאונות העבודה בוא תבואנה ואי אפשר להימלט מכך. הסיכון בעבודה בגובה הוא סיכון גבוה מאוד ורק התנהלות מאוד מוקפדת בכל המישורים ובכל היבטי הבטיחות, היא שיכולה להבטיח את רמת הבטיחות הנדרשת לכל עובד ועובד כפרט ולכל העובדים בכלל. כפי שאמרנו קודם לכן, את נושא הבטיחות יש לבנות בסיוע מומחי בטיחות ענפיים ובעלי ניסיון וכן יש לנהל כתהליך קבוע על ידי ממונה בטיחות שזהו כל עיסוקו בפרויקט.