הדרכות עבודה בגובה

הדרכת עבודה בגובה

חברת אילן זאדה מתמחה בהדרכת עובדים לעבודה בגובה לקבלנים וחברות.

חברתנו מספקת מענה כולל לעבודות בגובה לרבות הדרכות, פיקוח בטיחות ומכירת ציוד איכותי לשמירה על חיי ובריאות העובדים.

ניתוח פעילות הלקוח ואיתור הצרכים הספציפיים לכל לקוח מחייבים איש מקצוע מנוסה שיוכל להתאים את ההדרכות הנדרשות עבורכם.

הדרכת בטיחות

שאלות נפוצות -הדרכות עבודה בגובה

עבודה בגובה הוא אולי הגורם השכיח ביותר לתאונות עבודה בענפי הבנייה, התשתיות והתעשייה בכלל. הסיכון בעלייה לגובה הוא ברור, אבל גם מאוד ברור שבהתנהלות נכונה של העובדים בגובה, אפשר למזער את הסיכון לרמות כאלה שהיו חוסכות לא מעט חיי אדם. אז מה מונע מהעובדים להתנהל נכון כאשר הם עולים לגובה? האם חייהם לא חשובים להם? מהו הכלי החשוב ביותר שאיתו אמור לעלות עובד לגובה ואיך קשורות לכך הדרכות עבודה בגובה? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

ובכן, כמעט בכל תאונת עבודה, גם כאשר מדובר בתאונה שנגרמה כתוצאה מכשל מכאני או מבני כלשהו לכאורה, מאחורי התאונה עומד כשל אנושי כלשהו. הכשל הזה הוא כשל פסיכולוגי שכולנו מכירים וניתן להגדיר אותו במשפט אחד "לי זה לא יקרה". עובד שעולה לגובה מדי יום ביומו, או אפילו מבצע עבודות אחרות שגלום בהן סיכון, ומצליח לחזור לביתו כשהוא בריא לשלם כל יום מחדש, נוטה לאבד את תחושת הסיכון המאפיין את עבודתו. התופעה הזאת מוכרת לכל מי שנוהג ברכב ולכל מי שמבצע כל פעילות שהיא שמעורב בה גם גורם של סיכון. המשמעות היא שעובדים שעולים לגובה ללא הדרכה לעבודה בגובה, עולים למעשה עם התודעה שהתקבעה בראשם, קרי "לי זה לא יקרה", וזוהי בדיוק התודעה שפותחת פתח לתאונות עבודה רבות שיכולות לעלות בפציעות קשות ולעיתים גם בחיי אדם.

הדרכה בגובה היא כמובן לא אמצעי הבטיחות היחיד שאותו יש להעניק לעובד אשר עולה לבצע עבודה בגובה. עובד בגובה צריך להצטייד בשורה של כלים, החל מנעלי עבודה גבוהות וחזקות, דרך קסדה רובסטית וכלה ברצועות אחיזה למניעת נפילה. בנוסף לכך, כל התשתית שהוקמה לצורך העלייה לגובה, בין שמדובר בפיגומים ובין שמדובר במנוף, חייבת לעמוד אף היא בביקורת קפדנית במיוחד כשגם מקימי התשתית וגם בודקי התשתית, אסור להם לבצע את עבודתם עם תחושת הזחיחות של "לי זה לא יקרה". בדיוק במקום הזה, נכנסות לתמונה הדרכות עבודה בגובה, שמאפשרות לנו לשמר תודעה של זהירות בקרב העובדים לאורך זמן ועל בסיס קבוע.
הדרכה בגובה היא אמנם פרוצדורה שבה מועבר ידע מקצועי בנושאי בטיחות לעובדים, החל מפעולות שיש לבצע לפני העלייה לגובה, דרך הכלים והציוד שיש להצטייד בו לצורך עלייה לגובה וכלה בהתנהלות בפועל כאשר העובד כבר נמצא בגובה. יחד עם זאת, בהנחה סבירה שלא מדובר בחומר מורכב במיוחד, וכל עובד יודע היטב את הפרטים הטכניים של נושא הבטיחות בגובה, הרי שהערך האמיתי של הדרכות אלה נובע מכך שהן מאפשרות להציף אל תודעת העובדים את נושא הבטיחות באופן רציף ותדיר ולמנוע היווצרות של תחושת הזחיחות "לי זה לא יקרה".

אחרי שאמרנו את כל זה, חשוב להבין שזה לא מספיק לבצע הדרכות עבודה בגובה בכדי לשמר את תודעת הבטיחות של העובדים. אחד האלמנטים החשובים ביותר בהיבט זה הוא שילוט הבטיחות המפוזר באתר. שילוט הוא נושא שאנחנו נוטים בדרך כלל לזלזל בו אבל יכול להציל חיים. כמו הדרכה בגובה, גם שילוט בטיחות מאפשר הצפה של נושא הבטיחות בתודעת העובדים בכל רגע בו הם נמצאים בגובה. השילוט צריך להיות כמובן בולט מאוד ולמשוך את תשומת ליבו של העובד, אפילו להציק לו, העיקר שלא יהפוך לתפאורה שכבר לא שמים אליה לב.

אילן זדה - הכתובת שלך לבטיחות