איך לבחור רתמות עבודה בגובה?

עיקרי הדברים:

אם תבחנו את תאונות העבודה שהתרחשו בישראל בשנים האחרונות, תגלו שמרבית תאונות העבודה התרחשו בסיטואציות של עבודה בגובה. סיטואציות אלה כוללות כל סיטואציה בה נדרש העובד לעזוב את הקרקע ולעלות אל הגובה, החל מעבודה על סולם, דרך עבודה על פיגומים וכלה בעבודה על מנוף. בכל המקרים האלה, עצם הניתוק מהקרקע יוצר סיכון משמעותי שיכול לבוא לכדי מימוש ברגע אחד של תשומת לב. בדיוק בכדי להימנע ממימוש של סיכון כזה, נעשות פעולות רבות המיועדות לשמור על בטיחות העובדים ובשנים האחרונות, בעקבות ריבוי תאונות העבודה בגובה, ישנה גם יותר ויותר הקפדה על ביצוע הפעולות הנדרשות הללו. אז מהן הפעולות הנדרשות בכדי להבטיח את בטיחות העובדים בגובה? מהו ציוד בטיחות לעבודה בגובה ומהו תפקידן של רתמות עבודה בגובה? האם ציוד בטיחות יכול להוות תנאי מספיק לשמירה על בטיחות העובדים בגובה? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

בטיחות בעבודה

מהן הפעולות הנדרשות על מנת לשמור על בטיחות העובדים בגובה?

שמירה על בטיחות העובדים בגובה היא למעשה מערך שלם שכולל בתוכו שורה של צעדים שאותם יש לבצע על פי תכנית בטיחות מסודרת ובהנחיה של מומחי בטיחות. מערך זה כולל למשל מרכיב של הדרכות בטיחות הניתנות לעובדים מעת לעת ומיועדות לשמר תודעת בטיחות בקרב העובדים, שילוט בטיחות שחייב להיפרש בכל רחבי המתחם ולהבטיח כי נושא הבטיחות נשמר בתודעת העובדים בכל מקום אליו הם פונים, מינוי ממונה בטיחות שיהיה אחראי באופן בלעדי על כל נושא הבטיחות במתחם וכמובן שימוש בציוד בטיחות מותאם לעבודה בגובה, והבטחה כי ציוד זה זמין כשהוא תקין ומלא לכל עובד בכל עת. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם נושא הבטיחות בעבודה בגובה היא למנוע אירועי בטיחות מראש. ציוד בטיחות לעבודה בגובה הוא ציוד שמיועד לתת מענה אחרון במידה ואירוע בטיחותי כזה אכן מתרחש, אך המטרה היא למנוע כלל את ההגעה לשלב זה של אירוע בטיחות. את כל הפעולות הנדרשות לשמירה על בטיחות במקום בו מתבצעת עבודה בגובה, יש לגבש במסגרת תכנית בטיחות כוללת בסיוע והנחיה של מומחי בטיחות המתמחים ספציפית בתחום הבטיחות בגובה.

מהו ציוד הבטיחות הנדרש לעבודה בגובה?

ציוד בטיחות לעבודה בגובה כולל בתוכו שורה של אמצעים ובכלל זה קסדות, רתמות עבודה בגובה המחוברות לעוגן חזק ויציב, נרתיק כלי עבודה מאובטח, כפפות עבודה עבות וכדומה. זהו למעשה הציוד האישי שאותו צריך לשאת כל עובד, אך בנוסף לכך ישנה עוד שורה של אמצעי בטיחות שאותם יש ליישם במסגרת הפלטפורמות שמאפשרות את העלייה לגובה. כך למשל, כאשר מדובר בסולם, יש לוודא כי הסולם עצמו הוא בטיחותי בכלל זה באמצעות רפידות גומי בתחתית רגלי הסולם, בדיקת בטיחות בעבודה של שלבי הסולם וכן הלאה. במקרה של פיגומים, ישנם שלל אביזרי בטיחות ופעולות בטיחות שיש להתקין ולבצע על מנת להבטיח כי הפיגומים עומדים בצורה יציבה וחזקה ובטוחים לשימוש. גם במקרה זה, לציוד האישי כדוגמת רתמות עבודה בגובה ניתן להתייחס כאמצעי האחרון שעומד לרשות העובד בזמן התרחשות האירוע הבטיחותי בעוד שציוד הבטיחות המיועד להבטיח את יציבות וחוזק הפלטפורמות שאיתן מתבצעת העלייה לגובה, הוא ציוד שמיועד למנוע מלכתחילה את התרחשות האירוע הבטיחותי. כאמור, את כל הנושא של ציוד בטיחות אישי לרבות רתמות עבודה בגובה כמו גם את ציוד הבטיחות לפלטפורמות העלייה לגובה, יש להסדיר במסגרת תכנית בטיחות כוללת בייעוץ וליווי של מומחי בטיחות שהוסמכו לכך על ידי הרשויות ויודעים לבנות עבורכם תיק בטיחות כולל ומקיף לרבות פרוצדורות ושגרות ניהול הבטיחות.